+90 549 608 00 70
+90 212 608 00 70
Merdiven Asansörü Blogu

Kalkmaya Yardımcı Koltuk

asansör koltuğu, merdiven asansörü koltuğu

Konu: Kalkmaya Yardımcı Koltuklu Merdiven Asansörü

Bazıları için koltuğa oturmak çok kolaydır, aslında genel olarak çoğu kişi için koltuğa, sandalyeye, kanepeye oturmak çok kolaydır. Kendini bırakırsın ve koltuğa yerleşirsin. Tabii ki bunu söylerken genelleme yaparak belirtiyoruz, bazıları için oturmak da kolay olmayabilir.

Oturma işlemini kasların ve eklemlerin kontrollü olarak boşalması ve hedeflenen yere kalçamız ile konumlanmamız olarak tanımlayabiliriz. Oturmak istediğimiz yere arkamızı dönüp, eklemlerimizi büküp, kaslarımızı gevşettiğimiz zaman işlemi tamamlamış oluruz, yani oturmuş oluruz. Tabii ki oturmak istediğimiz yer çok aşağıda olmamalı ki bu ölçü diz eklemimizin altında olmaması anlamına gelir. Güvenli bir şekilde oturmak için oturacağımız yer diz eklemimizin hizasından daha fazla aşağıda olmamalı. Bahsettiğimiz mesafe baldır ortalarında olursa güvenli bir şekilde oturamayız ve sert bir oturma ya da düşüş yaşamış oluruz.

Neyse burada bahsettiğimiz oturma işleminin kalkma işlemine göre daha kolay olmasıdır.

Şimdi de kalkma işleminden bahsedelim. Özellikle fiziksel yeterliliği bulunmayan veya az bulunan kişiler için oturdukları yerden kalkmaları daha zordur. Kalkma işlemi kas gücü ile sağlanır. Oturmanın tem tersine; nasıl oturma işleminde kaslar kontrollü serbest bırakılıyorsa, kalkma işlemi de tam tersi kaslar kullanılarak sağlanıyor.

Evet kalkma işlemi bazıları için daha zor olabilir, yeterli güçleri yoktur veya azdır.

İşte Handicare merdiven asansörü koltuğundan kalkmakta zorlanabilecek bu kişileri düşünerek kalkmaya yardımcı koltuk modeli tasarlamıştır. Bu model basit bir kol vasıtası ile devreye giriyor ve oturan kişiyi yukarı doğru kontrollü ve hafifçe itiyor.

Koltuk mekanizması şu şekilde; koltuğun altında gazlı amortisörler bulunuyor. Bu amortisörlerin gücü koltukta oturabilecek veya koltuğu kullanabilecek kişilerin ağırlığına göre belirleniyor, seçiliyor. Örneğin 90 ile 110 kg arasındaki kişiler bu koltuğu kullanacak ama aynı zamanda koltuktan kalkmakta zorlanacak kişiler için 85-115 kg arasındaki amortisörler seçiliyor. İşte bu amortisörler bahsedilen bir kol ile devreye girerek üstünde oturan kişiyi yukarı doğru kontrollü bir şekilde itiyor.

Açılmış olan koltuğun üstüne ise otururken, gene çok rahat koltuk üstüne oturan kişinin ağırlığı ile kapanıyor ve amortisörler kendi kendilerine kitleniyor.

Handicare’in tasarladığı bu Kalkmaya Yardımcı Koltuklu Merdiven Asansörü ile oturup kalkmakta zorlanan kişiler de merdiven asansörünü konforlu bir şekilde kullanıyorlar. Bu kalkmaya yardımcı koltuk modeli ise ACTIVE KOLTUK modelidir.

   

ALIŞVERİŞ SEPETİ 0

İstek listesi

İstek listesi

Oturum aç

Şifre Kurtarma

Şifrenizi mi kaybettiniz? Lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi girin. E-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmak için bir bağlantı alacaksınız.

Para Biriminizi Seçiniz
×