+90 549 608 00 70
+90 212 608 00 70
Merdiven Asansörü Blogu

Merdiven Asansörü Bakımı ve Engelli Asansörü Bakımı

merdiven asansörü bakımı

Merdiven Asansörü Bakımı Nasıl Yapılır

Öncelikle merdiven asansörü veya engelli asansörünün bakımlarının yetkili, işin ehli kişiler tarafından yapılması gerekmektedir. Bu asansörler diğer tip asansörleri gibi olmadıkları için bu konuda eğitim almış yetkili teknik servis personeli tarafından yapılması gerekmektedir. Bu konuyu şiddetle tavsiye ederiz. Aksi durumda bakımı bilemeyen, engelli asansörünü veya merdiven asansörünü tanımayan bir kişinin bakım yapmaya çalışması çok ciddi sonuçlar doğurabilir. Asansör bozulabilir, daha fazla masraf açabilir, kullanılırken kullanıcıya zarar verebilir.

Lütfen bu tavsiyemize önem veriniz.

1. Temel Bilgiler
Bir merdiven asansörü satın aldığınızda, sandalyeyle ilgili temel kullanım kurallarını öğrenmek için kullanım kılavuzunu baştan sona okumanız önemlidir. Örneğin, sandalyeyi iyi çalışır durumda tutmayı umuyorsanız, her cihazın aşılmaması gereken bir maksimum taşıma kapasitesi vardır. Ayrıca dış mekan merdiven asansörlerinin de bakım ve temizlik açısından iç mekan ürünlerinden farklı gereksinimleri vardır. Ünitenin temel bakımıyla ilgili herhangi bir sorunuz varsa kılavuzunuza bakın veya üreticiyle iletişime geçin ve ürünün uzun ömürlü olmasını sağlamak için gereksinimleri tam olarak anlayın ve yapılması gerekenlerin tam olarak yapılmasını sağlayın.

2. Düzenli Temizlik
Merdiven asansörünüzü temiz tutmak, kullanım ömrünü korumanın etkili ve basit bir yoludur. Nemli bir bez veya toz bezi alın ve kir ve tozun birikmesini ve sandalyenin merdivenlerden yumuşak bir şekilde kaymasını ve inmesini sağlamak için koltuk ve rayları haftada en az bir kez silin. Aşındırıcı olabileceğinden ve ürün üzerindeki boya veya diğer malzemeleri aşınabileceğinden deterjan ve çözücü kullanmaktan kaçının. Bunun yerine, en iyi sonucu elde etmek için az nemli sabunlu bir bez tercih edin.

3. Raylarda Bulunan Dişleri Yağlayın
Zamanla, koltuklu merdiven asansörünüz ray üzerinde giderken daha fazla ses çıkarmaya başlayabilir, yürümesi zorlaşabilir, bu nedenle ara sıra dişleri yağlamak, bu hareket bozulmasını önlemeye yardımcı olabilir. İyi yağlanmalarını sağlamak için rayın dişlerine ve sandalyedeki hareketli parçalara az miktarda gres veya vazelin gibi bir yağlayıcı uygulayın. Bunu merdiven asansörünü ve rayını temizledikten sonra yapmanız önemlidir, görünür tüm kir ve kalıntıları önceden temizlediğinizden emin olun.

4. Merdiven Asansörü Bakımı ve Engelli Asansörü Bakımı
En iyi sonuçlar için, merdiven asansörünüzü daima tam şarjlı tutun ve sandalyenin fişini çekmekten ya da şarjın elektriğini kapatmaktan kaçının. Akülerin boşalmasını önlemek için prize takılı bırakmaktan korkmayın; merdiven asansörünün ihtiyaç duyduğu enerji miktarı nispeten düşüktür. Kesinlikle çok fazla elektrik tüketmeyecektir. Her şeyin sorunsuz çalıştığından emin olmak için yıllık bir veya iki periyodik bakım ve denetim ayarlayın. Eğer herhangi ani bir sorun çıkarsa veya koltukta arıza olduğuna dair uyarı işaretleri alırsanız hemen bir yetkili servisi çağırın. Yetkili servis geldiğinde gerek periyodik bakımlarda gerekse bir arızayı gidermek için asansörün plastik kapaklarını açacak, aşınan parçaları kontrol edecek ve gerekirse değiştirecektir. Ayrıca asansörün sensörlerini, ana kartını, switchleri, motoru ve dişlileri de kontrol edecektir. Rayların aşınma durumunu, yağ durumunu da kontrol edecektir. Gerekli yerler yağlanacak, fazla yağlı olan yer varsa yağdan arındırılacaktır. Aküleri ölçecek, şarj cihazını kontrol edecek, ürün direk elektrik beslemesi ile çalışıyorsa gelen voltajı kontrol edecektir. Daha sonra asansörün kapaklarını kapatıp, test sürüşünü yapacaktır. İşlem tamam ise etrafı temizleyecek, ürünün görünen yüzeylerini kirden arındıracak, gerekirse elektrikli süpürge ile temizleyecektir. Ve size temiz ve çalışır vaziyette teslim edecektir.

Merdiven asansörünüzün bakımını yapmak, işlevselliğini ve ömrünü korumanın en kolay yoludur. Bunu fiziksel olarak kendiniz yapabilecek durumda olsanız da, bir aile üyesi veya arkadaşınızdan size yardım etmesini istemeniz gerekse de, kılavuzu okumanız, sandalyeyi ve rayı temiz tutmanız gereklidir. Cihazın arızalı olabileceğine dair uyarı alırsanız profesyonel yardım çağırmanız önemlidir.

LiftArt Merdiven Asansörleri ve Engelli Asansörleri
Merdiven Asansörü Bakımı
Engelli Asansörü Bakımı
Haziran 2021

ALIŞVERİŞ SEPETİ 0

İstek listesi

İstek listesi

Oturum aç

Şifre Kurtarma

Şifrenizi mi kaybettiniz? Lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi girin. E-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmak için bir bağlantı alacaksınız.

Para Biriminizi Seçiniz
×