Engelli Asansörü Evimin Değerini Arttırır mı?

Engelli Asansörü Evimin Değerini Arttırır mı?

Evet, engelli asansörü, evin değerini kesinlikle arttırıyor.

Bir engelli asansörünün kurulup kurulmamasına karar verirken göz önüne alınması gereken önemli sektörlerden biri de, evinizin gelecekteki değeri üzerinde ne gibi bir etkisinin olmasıdır. Çoğu Engelli Asansörü doğrudan basamaklara ve yere monte edilmektedir, böylece asansör hem kendi ağırlığını ve hem de kullanan kişinin ağırlığı taşıyabilirler. Bu kalıcı bir fikstür olmasa da, bir engelli asansörünün kaldırılması tabanda deliklerin yanı sıra merdivenlerde ve zemindeki halıda olası bir hasar bırakabilecektir. Ayrıca bazı montaj firmaların yanlış uygulamaları dolayısı ile zeminizde ve duvarlarınızda daha fazla hasar da oluşabilir.

 

Genel olarak, Engelli Asansörü evinizin genel değerini etkilemez. Diğer etkileyen unsurlardan farklı olarak, katma değer üzerinden asansöre harcadığınız parayı geri almazsınız, ancak eviniz değer kaybetmez. Karşılaştıracağınız en büyük etki, ev satın almak isteyenlerin sayısının artması veya azalmasıdır. Geçmişte emlakçılar, evinizi satışa çıkarmadan önce engelli asansörünün çıkarılmasını önerirdi. Yıllar içinde insan sayısının artması, yaşlanması ve günümüz toplumunda artan ömür beklentisi ile artık böyle bir durum söz konusu değil.

Daha önemli bir soru ise, engelli asansörünün sizin için mi yoksa sizin sattığınız kişiler için mi önemli olacağı. Ev yaşlılar için özel olarak tasarlanmış ise, Engelli Asansörü büyük bir avantaj olabilir. Durum böyle değilse, o zaman hafif olumsuz etkisi olabilir, ancak genellikle büyük bir negatif fark yaratmaz. Tipik olarak, eğer potansiyel bir alıcı ev istiyor, ancak Engelli Asansörü ile ilgili bir sorunu varsa, o zaman eve taşınmadan önce bunların kaldırılmasını isteyeceklerdir.

Karar vermenin en önemli unsuru aslında asansör ihtiyacınızdır. Yani engelli asansörüne şu anda veya gelecekte ihtiyacınız olup olmadığıdır. Bir Engelli Asansörü evinizin katları arasında sorunsuzca dolaşmanıza yardımcı olur ve bağımsız yaşayabileceğiniz yıl sayısına katkıda bulunursa, kesinlikle doğru bir seçimdir.

Hatırlamanız gereken bir konu ise yaşam kalitenizin artması veya kaliteli bir hayat devam ettirebilmeniz için engelli asansörünün size katkıda bulunacağıdır.

LiftArt Engelli Asansörü ve Kaliteli Yaşam Sistemleri